Легенда про підземний хід


Записала О. Класова

 

  На місці, де зараз знаходиться будинок Міської ради міста Кропивницького, колись був розташований великий Успенський собор.

     Почали будувати його у 1897 році і відкрили у 1902 році. Першим священником був архієпископ Карпо Павловський, той, що заснував у 1820 році Духовне училище. Собор був дуже гарний, трьохглавий. На початку XX століття наше місто відвідала хорова капела Стеценка разом з поетом Павлом Тичиною. Він записав у щоденнику: «Собор у центрі Єлисаветграда, великий, трьохглавий, гарний та схожий на корабель…»Цей собор мав великий іконостас, багато ікон. Гроші на нього дала родина Івана Красноглазова, а пізніше цей собор добудувала його дочка. До 30-х років XX століття собор простояв, а в потім радянська влада його закрила. Коли німецькі окупанти покидали місто, вони намагалися підірвати собор, але він встояв. У 1949 році було прийнято рішення збудувати на цьому місці міськвиконком. Собор підірвали…

      Розробила проект сучасної будівлі група очолювана молодою дівчиною, якій було всього 23 роки, - Лідією Федорівною Крейтор., також з нею працювали архітектори Л. Сікорський  та Л.Дворець. Вони створили прекрасну споруду у стилі «сталінської класики», використавши образ грецького храму Парфенон. Легенда пов'язана з цим палацом, полягає в тому, що у 1950-х роках, коли розбирали храм, у дворі позаду Міської ради були знайдені «катакомби». Так спочатку думали ті робітники, що розбирали собор. Але виявилося, що це – старовинний некрополь, тобто цвинтар, на якому в давнину ховали видатних громадян міста. Так, ця земля, а також сквер навпроти належали собору. На цьому некрополі були захоронені архієпископи, а також О. Пашутін. Пізніше їх перепоховали. А  люди думали, що це підземний хід, який веде до Фортеці.

 

       Походження легенди

 

Дійсно, на території міськвиконкому стояв Успенський собор, а позаду нього стояв некрополь. З правого боку, де сьогодні сквер «Центральний», земля також належала собору. Тут стояли лавки, магазини, майсерні з церковним начинням, а пізніше тут розташувалися погреби та льодники купця Барського. Тому поверхня грунту сквері набагато вище іншої землі. А під Успенським собором у підземеллі зберігався церковний архів, який зник. Люди думали, що ці катакомби ведуть до Інгулу, і поширювали цю легенду.

Залиш свій e-mail,
щоб бути в курсі нових подій
+1°/+1° +1°/-3°
UAH 43.5
EUR 1
UAH 41.9
USD 1
22.12.2024