Легенда про вулицю Іванівську


За Ю.Матівосом

 

         Іванівська – одна з найкрасивіших вулиць міста. Була вона Іванівською, Луначарського, тепер називається В'ячеслава Чорновола. З цією вулицею пов'язана одна із легенд.

         Жив колись на сході монах-письменник Іоан-Листвинчик. Все життя провів самотньо на горі Синай, а на старість обрали його в ігумени монастиря. Написав він книгу «Листвиця райська» («лестница», звідки і отримав він ім'я Іоан-Листвинчик. Книга ця стала настільною для мономахів. Іоана зарахували до лику святих, а його ім'ям була названа церква, самого ж називали Іоаном Великим. З того часу почали будувати такі храми в усіх князівствах – Київському, Чернігівському, Новгородському. Називали такий храм  дзвіницею Іоана Великого. Характерною особливістю було те, що до храму прибудовувалася висока вежа – дзвіниця. Вона мала не лише великий дзвін, на ній стояв дзвонар і дзвонив, коли з'являлися нападники, виникала пожежа чи треба було скликати народ. Таку дзвіницю називали «каланча» тому, що по дзвону били «колотухою».  За аналогією із дзвіницею Іоана Великого – каланчі, або вежі, стали звати Іванівськими. Коли в містах стали з'являтися пожежні команди, каланчу встановили в центрі міста. У нашому місті в 1841 році було затверджено штат міської пожежної команди. Пожежне депо разом з міською Думою, поліцейським управлінням та іншими установами, тепер знаходяться на сучасній території збоку палацу культури ім. Компанійця. На цю вулицю виходив фасад каланчі – дзвіниці, яка була встановлена на будинку міської  управи. Черговому пожежнику доводилося «бити» тривогу, дзвонити в дзвін, тобто «кричати» на всю Іванівську. Так виникло прислів'я: «не кричи на всю іванівську!»

 

Джерело походження легенди

 

         Ця легенда, вірогідно, є лише одним із варіантів легенди про вулицю іванівську. У краєзнавців є інша думка про цю назву, яка здається більш логічною. При забудові Фортеці одночасно планувалося і місто, і його вулиці. Фортеця в своєму плані має укріплення – равеліни та бастіони, а також брами. Так, при будівництві бастіона святого архістратига Михайла була розпланована вулиця Михайлівська (Кірова) яка немов промінь вказує на бастіон. Також вулиця Іванівська розпланована за перспективою, що знаходиться у плані з бастіоном Іоана Предтечі.

 


Залиш свій e-mail,
щоб бути в курсі нових подій
+20°/+20° +20°/+20°
UAH 42.2
EUR 1
UAH 39.5
USD 1
25.04.2024