Легенда про палац купця Барського


Жив тут, у місті, один купець, прізвище якого було – Барський. Був він багатий-пребагатий, але не жадібний. І ферма була, і завод, і млини… Він давав гроші на лікарні, школи, роздавав бідним. Витрачав він, витрачав гроші, а грошей все одно залишилося багато. Задумав він тоді палац собі збудувати, але такий, щоб всі заздрили. Та й почав його будувати. Збудував нарешті…Гарний, новий, кімнати великі, просторі, вікна світлі. Та хтось позаздрив-таки йому, не мав він щастя ні одного  дня в цьому будинку. А було в нього аж 12 дітей: 9 доньок і 3 сини. І такі всі гарні. Особливо купець любив доньок, бо красиві дуже були: брови чорні, очі карі, щічки рум'яні. І напала якась напасть – одна померла, за нею друга, третя. Плакав він, плакав, сильно горював, а потім наказав портрети з каменю дочок свої зробити, щоб не забувати. Отак вони там і є до цього часу, де ми їх бачимо. Ті, що з відкритими очима, - ті живі, а ті, що з закритими, - померлі. Та й далі щастя йому не було. Перед самою революцією  вбили його, прямо у церкві через гроші. Навіть, іроди, церкви не побоялися. А ті його діти, що живі лишилися, так боялися там жити, що покинули будинок і втекли за кордон. З того часу він був пустий, а вже радянська влада його собі забрала.

Походження легенди

Будинок купця Д. Барського будували цілих 10 років, починаючи з 1895 року. Архітектор О. Лишневський, стиль – «ранній модерн». Барський був заможною людиною. У роки першої російської революції «новоявлені терористи» - брати Абрам та Іуда Шлоймові, діти новоукраїнського купця Соломона Шлоймова, розстріляли його за відмову платити «данину». Шлоймови – учасники терористичної організації «Набат», «Червоне знамя» та інших, сподвижники Володимира Леніна, Нестора Махна.

Будинок Барського прикрашений, немов гарна «музична» скринька – різними деталями, ліпниною, серед яких «маскарони» - дівочі обличчя, що символізують день і ніч. Дев'ять доньок в легенді асоціюються по аналогії з 9 музами, дочками Зевса, в якого їх і було 9. У народній пам'яті відбулося змішування реального і вигаданого.

Залиш свій e-mail,
щоб бути в курсі нових подій
+23°/+23° +23°/+23°
UAH 45.3
EUR 1
UAH 41.4
USD 1
19.07.2024