Легенда про скриню Потьомкіна


Записано за Ю. Матівосом

 

В архіві зберігаються деякі документи міської Думи, яка була створена у 1870 році. Там був один цікавий документ – «Розпорядження» катеринославського генерал-губернатора Каховського від 6 квітня 1793 року до коменданта Фортеці – Петерсона. В ньому йдеться про те, що у приміщенні Думи виявлено велику залізну скриню з дванадцятьма внутрішніми замками, яка належала князю Потьомкіну. І нібито її відкрили. Це і дало людям привід для легенди..

       Ніби у цій скрині були особисті листи Фельдмаршала і цариці, а таклж срібні печатки, багато золотих монет і перстнів, а головне – таємні плани проведення російсько-турецької війни.

         Є ще одна легенда про іншу скриню, яка зарита десь недалеко від Фортеці. Нібито двоє селян Роман Гончар і Петро Матня були рекрутовані до армії. У 1775 році наказала Катерина II і Потьомкін генералу Текелію знищити  Запорізьку Січ.

         У кінці травня це було…Три дні грабували Січ, знищили легендарну січову Покровську церкву. То були диво – культовий козацький храм. Царські врата зі срібла, ікони писані найкрвщими візантійськими майстрами, книги з дорогим камінням. Розкішне було і церковне начиння. Великі срібні свічники-ліхтарі, корали, перстні, бурштин, срібні хрести, лампади, священницькі шати з парчі і штофу, 120 стародруків, книг-рукописів. У солдат очі горіли жадобою наживи. Стали складати скарби в ящики,  а у велику червону скриню – червінці та вироби з золота і срібла. Потім непомітно віднесли її до останнього воза, бо цей обоз з розграбованої Січі прямував до Фортеці Святої Єлисавети.  Сюди привезли і кошового отамана. На третій день прибув цінний вантаж до Фортеці. Темніло…Солдати потай витягли скриню і опустили її в глибоку розщелину між берегами Інгулу. Дістати скарб одразу не могли, служили. А в одному із боїв Роман загинув. Петро прослужив ще 10 років, став інвалідом. Лише за кілька годин до смерті вирізав на липовій дошці план пошуку скрині і написав сину «шукай тут». Минуло більше 200 років, змінилося п'ять поколінь козака Матні, але скарб і досі не знайшли, хоч перепили ліс біля Фортеці. Карта скарбу нібито згоріла у пожежі в хаті.

 

Походження легенди

 

         У народній пам'яті ця легенда пов'язана з ліквідацією Січі. Причин цієї трагедії було багато, але дві були головними: уряд не міг змиритися, що існує вільне військо козацьке, яке не підкоряється владі. Також  у XVIII столітті наш край входив до складу земель Вольностей запорозьких, козаків притискали, відбирали у них їхні землі. Калнишевський та козацька еліта неодноразово подавали «прошеніє» визначити межі, але цариця весь час «загравала» з козаками, роблячи вигляд, що все добре. Але над Січчю вже тоді нависла трагедія: «Січ не повинна існувати, щоб і духу не було»! – такими були слова цариці. Князь Потьомкін написав наклеп на козацьких старшин, на отамана Петра Калнишевського, ніби існує «заговор» проти уряду. Для ліквідації Січі було залучено 100-тисячне військо: 8 полків кавалерії, 20 гусарських, 13 донських полків, 17 пікінерських вскадронів, 10 піхотних та інших військ. Командувачем був сербський генерал Текелій.

      17 червня 1775 року вночі царські війська оточили Січ і підпалили кордони. Петро Калнишевський, щоб не проливати кров, наказав скласти зброю, адже в ту ніч на Хортиці було 3 тисячі козаків проти 100 тисяч. Непокірних взяли в полон. Отаман був засланий до Соловецького монастиря, де він томився у кам'яному склепі. Але навіть за таких умов прожив 100 років.

         Як свідчила історик Олена Апанович у своїй книзі «Розповіді про запорозьких козаків», після погрому Січі весь її архів та всі цінності Покровської кошової церкви були за наказом Потьомкіна таємно доставлені у Фортецю Святої Єлисавети, де він єдиновладно розподіляв ці скарби. Вони зберігалися в його особистій скрині. Звідси і походження легенди про скриню і про скарби.

 

Залиш свій e-mail,
щоб бути в курсі нових подій
+23°/+23° +23°/+23°
UAH 45.3
EUR 1
UAH 41.4
USD 1
18.07.2024