Легенда про Царя і двох закоханих


Зі слів жительки м. Кропивницького – Т. Петренко

 

            Жив  у нашому місті один цар. І був він такий упертий, що й не сказати. А одного разу приїхав до нашого міста музикант. Побачив той музикант на балу дівчину – красиву, круглолицю, рум'яну, та й закохався в неї. І вона теж його полюбила. Зізналися вони одне одному у коханні та й захотіли одружитися. Та от біда, цар не дозволяв, бо музикант цей був не руський. Тай дівчина ця була заміжня за генералом. І звали її Кароліна. Одне їм тільки залишалося – просити царя возз'єднати їх. Пішли ж вони до нього, просили-благали, та все марно. Не дозволив цар.Побивалися сильно молоді люди, особливо дівчина. Плакала вона і померла з горя. А музикант той онімів. І грати зовсім перестав. Ніколи вже в житті на роялі він не грав. І все мовчав.

 

Походження легенди

 

Ця легенда пов'язана з реальними подіями, які сталися у нашому місті у 1847 році, коли на прохання громадськості до міста приїхав всесвітньо відомий піаніст та композитор з Угорщини – Ференц Ліст. У вересні він дав 2 концерти в новому дерев'яному театрі – «Літньому», який збудував купець Місников. Місце це на розі вулиць Шевченка і Великої Перспективної. Ференц Ліст дійсно приїздив в Єлисаветград до імператора Миколи I (який перебував у той час влітку в нашому місті), щоб попросити дозволу царя на розлучення Кароліни Вітгенштейн, маєток якої був під Вінницею. Ференц Ліст закохався в неї, але імператор не дозволив їм розлучитися з чоловіком. Ференц Ліст заявив офіційно про припинення концертної діяльності. Більше він не виступав. А Кароліна Вінгенштейн залишилася з чоловіком, продовжуючи боротьбу за щастя.

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

 

Кароліна Івановська (княгина Сайн-Вінгенштейн) – польська аристократка,  в 17 років силоміць видана заміж за розпусного князя Вітгенштейна. Публічно заявила, що не буде жити у шлюбі і покинула чоловіка, подавши «прошеніє» про розлучення імператору Миколі I. У 1847 році познайомилася з Ференцом Лістом. Матеріально допомагала йому в грандіозному проєкті-постановці «Божественої комедії» за Данте. Ліст переїхав в маєток Кароліни в Україні, але імператор не дав їй розлучення. Тоді закохані вирішили втекти від світу. Царем у Кароліни було відібране все майно, але пара переїхала до Веймару, де мала 12 щасливих років. Коли на престол вступив Олександр II, то дав дозвіл на розлучення. Але тепер їй, ревнивій католичці, не дав дозвіл на шлюб Папа Римський. Їй було вже 42 роки,  у неї були діти, але повернутися на Батьківщину , де в неї було відібране все майно, вона не могла. Закохані вирішили розлучитися. Ференц та Кароліна прийняла рішення піти в монастир. Ліст став аббатом, писав духовну музику для церкви Дель-Розаріо. Кароліна Івановська стала науковим секретарем бібліотеки ватикану, вбрала червону мантію.Відтоді закохані пішли різними шляхами. Вже наприкінці свого життя хворий маестро попрощався зі своєю коханою у Ватикані.

31 липня  1886 року Ференца Ліста не стало. Кароліна пережила його на 7 місяців. 12 березня 1887 року під час прощання у Ватикані виконували трагічний реквієм Ференца Ліста, як останній акорд прекрасного кохання. 

Залиш свій e-mail,
щоб бути в курсі нових подій
+1°/+1° +1°/-2°
UAH 43.4
EUR 1
UAH 42
USD 1
03.01.2025